• امروز : 01 اردیبهشت 1398

دنیای آگهی

021-22676722

واقعیت افزوده چیست؟

 

واقعیت افزوده چیست(AR)؟

واقعیت افزوده تکنولوژی است که جهان فیزیکی ما را گسترش می دهد و لایه های اطلاعات دیجیتالی را به آن اضافه می کند. بر خلاف واقعیت مجازی (VR)، AR تمامی محیط های مصنوعی را ایجاد نمی کند بلکه این دو را باهم ادغام می کند. AR به نظر مستقیم از یک محیط موجود ظاهر می شود و صداها، فیلم ها، گرافیک ها را به آن اضافه می کند.

این اصطلاح در سال 1990 مجددا ساخته شد و یکی از اولین استفاده های تجاری در تلویزیون و صنایع نظامی بود. با پیشرفت اینترنت و گوشی های هوشمند، AR موج دوم خود را منتشر کرد و امروزه بیشتر به مفهوم تعاملی مرتبط است. مدل های سه بعدی به طور مستقیم بر روی چیزهای فیزیکی قرار می گیرند یا با هم در زمان واقعی همپوشانی می شوند، برنامه های واقعیت افزوده مختلف، عادت های ما، زندگی اجتماعی و صنعت سرگرمی را تحت تاثیر قرار می دهد.

برنامه های AR به طور معمول انیمیشن دیجیتال را به نشانگر ویژه متصل می کنند و یا با کمک GPS در گوشی ها به طور دقیق مکان را مشخص می کنند. تقویت در زمان واقعی و در محیط اتفاق می افتد، به عنوان مثال افزودن نتایج رویداد ورزشی به یک برنامه زنده تلویزیونی.

 

امروزه 4 نوع واقعیت افزوده وجود دارد:

 

AR- بدون نشانگر

AR- بر اساس نشانگر

AR- مبتنی بر پیش بینی

AR-مبتنی بر برش

سابقه کوتاه AR

AR در دهه 1960:

 در سال 1968، ایوان Sutherland و باب Sproull ایجاد صفحه اول نصب شده، آنها آن را به نام شمشیر Damocles. بدیهی است، این دستگاه خشن بود که گرافیک کامپیوتر اولیه را نمایش داد.

 

AR در دهه1970:.

 Myron Krueger در سال 1975 Videoplace را -در یک آزمایشگاه واقعیت مصنوعی ایجاد کرد. دانشمندی در تعامل با مواد دیجیتالی توسط جنبش های انسانی قرار گرفت. این مفهوم بعدا برای پروژکتورهای خاص، دوربین های ویدئویی و شبح روی صفحه استفاده شد.

AR دردهه 1980:

 در سال 1980، استیو مان، اولین کامپیوتر قابل حمل با نام EyeTap را طراحی کرد که در مقابل چشم پوشیده شده بود. این صحنه را به اثرات سوپروایزایی روی آن ضبط کرده و بعد آن را به کاربر نشان می دهد که می تواند از طریق حرکات سر با آن بازی کند. در سال 1987، داگلاس جورج و رابرت موریس نمونه اولیه یک نمایشگر سرفیس (HUD) را توسعه دادند. این داده های نجومی را در آسمان واقعی نمایش داد.

AR دردهه 1990

: سال 1990 تولد "اصالت واقعیت افزوده" را مشخص کرد. این اولین بار در کار Thomas Caudell و David Mizell - محققان شرکت بوئینگ ظاهر شد. در سال 1992، لوئیس روزنبرگ از نیروی هوایی ایالات متحده سیستم AR را به نام "مجازی فضایی" ایجاد کرد. در سال 1999، یک گروه از دانشمندان به رهبری فرانک دلگادو و مایک آبرناتی، نرم افزار ناوبری جدید را آزمایش کرد که دادههای باند و خیابانها را از یک ویدیو هلی کوپتر تولید کرد.

AR در دهه 2000

 در سال 2000، Hirokazu Kato دانشمند ژاپنی توسعه و منتشر ARToolKit - SDK منبع باز است. بعدها آن را برای کار با Adobe تنظیم کرد. در سال 2004، Trimble Navigation یک سیستم AR ARM را نصب کرد. در سال 2008 Wikitude راهنمای AR Travel برای دستگاه های تلفن همراه آندروید را ساخت.

AR امروز

 در سال 2013 گوگل بتا عینک گوگل را آزمایش کرد - با اتصال به اینترنت از طریق بلوتوث. در سال 2015 مایکروسافت دو تکنولوژی با نام تجاری جدید را معرفی کرد: ویندوز هولوگرافی و HoloLens (یک عینک آفتابی با حسگرهای زیادی برای نمایش هولوگرام های HD). در سال 2016 Niantic بازی Pokemon Go را برای دستگاه های تلفن همراه راه اندازی کرد. این برنامه صنعت بازی را پررنگ کرد و تنها در هفته اول 2 میلیون دلار درآمد کسب کرد

 

انتشار : 15 فروردین 1397

دیدگاه ها

دیدگاه کاربران

    هیچ دیدگاهی در حال حاضر ثبت نشده است.